Černá Hora - Granát - tmavý ležák

Přidejte vaše hodnocení piva !
Hodnocení piva: 
0
No votes yet

Černá Hora

Zakladní informace
Typ pivovaru: 
Rok založení: 
1298
Status pivovaru: 
Aktivní
Hodnocení pivovaru
Average: 3.8 (26 votes)

Dle listiny ze 16. července 1298 byl komoří Matouš z Černé Hory svědkem templářského obřadu, kdy se Eberhard ze Steindorfu zříká svých práv na statky v Dobřínsku a v Petrovicích a postupuje část svých majetků templářskému řádu na Templštejně. Při tomto obřadě postupování kostelního práva se pilo takové pivo, jež svými povozy dopraviti nechal Matouš z Černé Hory. Tudíž pivem černohorským byl obřad stvrzen.
Pivovar Černá Hora, jako pivovar vrchnostenský, patřil od nepaměti ke zdejšímu panství. Pivovarnictví v černohorském kraji připomínaly šenky a chalupy také v roce 1355. Tehdy se zde vařilo piva mnoho v pivovarech sousedských, ale hlavně v pivovaru vrchnostenském.
První písemná zmínka o pivovaru Černá Hora pochází z roku 1530, kdy panství Černou Horu vlastnili bratři Tas a Jaroslav Černohorský z Boskovic. V jejich společné majetkové smlouvě z roku 1530 je zmínka o existenci panského pivovaru Černá Hora.
4. května 1802 přišla pro pivovar pohroma. V důsledku požáru vzniklého v palírně tehdy téměř celý vyhořel. Je pravděpodobné, že v tehdejších těžkých poměrech, za napoleonských válek, trvalo delší dobu, než byl provoz v pivovaru obnoven.
Vyhláškou ministryně výživy ze dne 3. 7. 1948 došlo ke znárodnění Černohorského pivovaru a.s. Vyhláškou stejného úřadu ze dne 20. 7. 1948 byl pivovar začleněn do Středomoravských pivovarů n. p. v Brně, čímž ztratil svou právní samostatnost.
V roce 1996  pivovar přechází do soukromého vlastnictví a stává se akciovou společností s názvem Pivovar Černá Hora a.s.
1. dubna 2010 se pivovar se stává již jako sedmý pivovar v pořadí součástí české pivovarnické skupiny Pivovary Lobkowicz, jejímž hlavním cílem je zachovat tradici vaření poctivého piva v českých a moravských regionálních pivovarech. Již pod taktovkou nového vlastníka pivovar významně zvýšil svou výrobní kapacitu – v roce 2010 došlo k rozšíření ležáckého sklepa a instalaci 16 nových ležáckých tanků, v roce 2012 potom k otevření nové spilky s 10 otevřenými kvasnými káděmi.

Piva pivovaru
Více informací : 
Související články

Subscribe to RSS - Černá Hora - Granát - tmavý ležák