Výsledky soutěže Sdružení přátel piva pro nejlepší piva, pivovary a pivovarské osobnosti roku 2019

Anketa Sdružení přátel piva o nejlepší piva, pivovary a pivovarské osobnosti roku je nejstarší novodobou soutěží na českém pivním trhu (s tradicí již od roku 1990). Od roku 2008 (po zániku Pivního kurýra) je to i jediná celorepubliková spotřebitelská soutěž. Systém, kterým SPP dojde ke svým výsledkům je dvoukolový a zcela originální, neboť spojuje oba prvky většiny soutěží, tedy anketní a degustační část. Vítězná piva se tak vyznačují kombinací oblíbenosti a kvality.

První část hodnocení je anketní. Pivní sněm SPP v průběhu první poloviny roku oznámí členské základně kategorie, ve kterých se bude ocenění v daném roce udílet, poté následuje hlasování všech členů. Hlasy jsou vedením SPP shromažďovány a po jejich zpracování určí v každé kategorii pořadí dle oblíbenosti.

V druhé části hodnocení posoudí členové Pivního sněmu SPP ta piva, která se umístila v hlasování členů SPP na prvním až pátém místě a určí jejich konečné pořadí. Posouzení probíhá formou anonymní degustace, na jejíž průběh dohlíží a účastní se jí nezávislí pivovarští odborníci, kteří o průběhu této degustace vystavují veřejný protokol. Degustační část je hodnocení z hlediska kvality piv.

Členové Pivního sněmu SPP (mnozí s odbornými degustačními zkouškami) mají možnost se v průběhu roku objektivněji seznámit se sortimentem piv vařených v pivovarech v České republice, které navštěvují, degustují pivní „vzorky“, pořádají anonymní ochutnávky a moderované degustace a účastní se i ostatních pivních prezentací. O vítězích v kategorii Sládek roku a Pivní počin roku rozhoduje pouze porota Pivního sněmu SPP.

Ke dni 1. 9. 2019 mělo Sdružení přátel piva 1 491 registrovaných právoplatných členů. Nejvíce jsou zastoupeni v Praze (cca 40 %), nejméně v Karlovarském kraji (cca 1,5 %).

 

Ve čtvrtek 7. listopadu 2019 proběhlo v kongresovém sále pivovaru Zichovec již dvacáté deváté vyhlášení cen SPP pro nejlepší piva, pivovary a pivovarské osobnosti roku. Jedná se o jedinou spotřebitelskou celorepublikovou soutěž a o nejstarší „novodobou“ soutěž v ČR vůbec. A přestože za celou dobu prošla celou řadou změn (změny kategorií, počet vyhlašovaných umístění – v devadesátých letech byla vyhlašována pouze vítězná piva) – zůstává stálicí mezi ostatními pivovarskými soutěžemi a stejné je to i s celkovým počtem soutěžních kategorií.

Anonymní degustace – letos i za účasti kamer (pozn.: Stream TV) – proběhly v Praze, v  Břevnovském klášterním pivovaru Sv.Vojtěcha dne 27.9. 2019.

Přestože i letošní výsledky se od předchozích v mnohém liší, mnohá piva a oceněné subjekty se na prvních místech objevovaly i v minulém ročníku. Nově ale výrazně vynikl pivovar Zlatá Kráva z Nepomuku, který bodoval v celkovém hodnocení hned dvakrát.

Poměr získaných ocenění mezi minipivovary a průmyslovými pivovary zůstal i v letošním roce poměrně vyrovnaný (což svědčí o letité pravdě – „pivo je buď dobré či špatné a na velikosti varny nezáleží“).

I letos se prosadily moravské pivovary v rámci celorepublikových výsledků SPP, což svědčí nejen o vyrovnané kvalitě v rámci celé ČR, ale i povědomí a oblibě jejich piv nejen mezi pivními znalci. Úspěšné pivovary z posledních let se ani letos neztratily (Clock, Strahov, Zichovec, Bernard, Primátor, Rohozec či Budvar). Přesto se pražské minipivovary, dříve pravidelně oceňované v prestižní kategorii Minipivovar roku, ani letos (již podruhé za sebou) neumístily na stupních vítězů.

V návaznosti na výsledky z roku 2018 (a příslušnou TZ) je patrné, že sládek roku 2018, pan Pavel Palouš, se velmi dobře prosadil i na novém působišti v pivovaru Cobolis, když získal hned dvě ceny,

Zajímavostí je určitě 3. místo v kategorii Minipivovar roku pro dříve průmyslový pivovar Herold z Březnice, který ještě před pár roky sbíral ocenění v kategorii Pivovar roku. Bohužel kapacitou – nikoliv kvalitou – spadl o kategorii níže a členové SPP ocenili, že i po výpadku zásadního exportu dokáže jako malý průmyslový pivovar úspěšně vyrábět své produkty dále.

Z výsledků:

Absolutní vítězové napříč kategoriemi po skončení úvodní anketní části:

 

 1. Primátor Weizen (kategorie pšeničných piv) ……………………………………… 299 hlasů

        (nejvíc hlasů v historii SPP pro jednu konkrétní značku)

 1. Bernard IPA (kategorie světlých, svrchně kvašených piv) ………………………. 267 hlasů
 2. Bernard černý ležák (kategorie tmavých (polotmavých) piv …………………….. 266 hlasů

 

V anketní části hlasovala téměř polovina členů SPP z 1 491 a to pro různých 311 značek piva!

 

Skokan roku: Choco Cow Zlatá Kráva – skvělý čokoládový stout z pivovaru, který vznikl teprve před pár měsíci.

 

Kompletní výsledky

 

 

Světlé výčepní pivo roku

Kategorii světlého výčepního piva, vnímá běžný spotřebitel převážně jako „desítku“ a pivo k běžné konzumaci. V posledních letech spotřeba v této kategorii lehce klesá na úkor silnějších piv.

Letošní vítěz se na nejvyšší stupeň vrací po dlouhých deseti letech. Jak praví leták pivovaru – je nejvhodnější po těžké práci, či náročném sportovním výkonu. Letošním vítězem je Podskalák z pivovaru Rohozec.

 

 1. Podskalák / Pivovar Rohozec
 2. Bernard kvasnicová Desítka / Rodinný pivovar Bernard
 3. Únětická 10° / Pivovar Únětice

 

Světlý ležák roku

Světlému ležáku pro změnu neřekne v českých podmínkách nikdo jinak, než „dvanáctka“ a jedná se zcela nepochybně o nejprestižnější pivní kategorii. S tím, jak jsou spotřebitelé rok od roku náročnější, tak stále více sahají právě po těchto pivech. V ČR jde téměř o 55% celkové produkce.

Letošního laureáta není třeba dlouze představovat. Jde o originální tradiční ležák, chmelený pouze z hlávek žateckého poloraného červeňáku, s nízkou hořkostí, pouhých 22 jednotek hořkosti (IBU). Letošním vítězem je Budweiser Budvar Original z pivovaru Budějovický Budvar.

 

 1. Budweiser Budvar Original / Pivovar Budějovický Budvar
 2. Bakalář za studena chmelený / Tradiční pivovar v Rakovníku
 3. Harrach – Světlý ležák Original / Pivovar Jeníkova vila

 

Speciál roku (nově Silné pivo roku)

S novou nápojovou vyhláškou, která začala platit na sklonku loňského roku, byla kategorie speciálních piv přejmenována na silná piva. Tato kategorie je neskutečně pestrá, spadá sem obrovské množství pivních stylů, které spojuje pouze světlá barva piva, spodní kvašení a jde o piva s minimálním extraktem pivní mladiny (EPM) 13%.

 Již třetím rokem za sebou vyhrává pivo ve stylu India Pale Lager, což je ležák dochmelovaný za studena, zpravidla zahraničním chmelem, takže se nelze divit jeho větší hořkosti a nuancím chmelového aroma. Letošním vítězem se stává (po druhé za sebou) pivo Frankies Five z břeclavského pivovaru Frankies.

 

 1. Frankie Fucking Five Fingers / Pivovar Frankies
 2. Magor 15 Zichovec / Rodinný pivovar Zichovec
 3. Svijanský Kníže / Pivovar Svijany

 

Tmavé (polotmavé) pivo roku

Jak se rozšiřuje nabídka pivních stylů, tím větší je tlak na rozšíření pivních kategorií i v rámci naší soutěže. Sdružení přátel piva skoro již dvacet let drží počet ryze pivních cen na deseti, aby nedocházelo k devalvaci ocenění a pokud některou kategorii přidáme, jinou souběžně zrušíme, či spojíme. Proto letos prvně byla spojena kategorie tmavých a polotmavých piv (popř. řezaných). Pozn.: celkový výstav těchto piv v ČR tvoří jen cca 4%.

Letošním vítězem v této spojené kategorii je „čtrnáctka“ Svatý Norbert Dark lager z Klášterního pivovaru Strahov

 

 1. Svatý Norbert Dark lager / Klášterní pivovar Strahov
 2. Tmavý ležák Čerťák / Sklárna a minipivovar Novosad a syn Harrachov
 3. Bernard černý ležák s jemnými kvasnicemi / Rodinný pivovar Bernard

Pšeničné pivo roku

Kategorii pšeničných piv vyhlašujeme teprve posedmé a vítáme, že konkurence je stále těžší. Jedná se o pivní styl, který vznikl v Čechách zřejmě za panování Přemyslovců a který byl u nás ještě před cca 200 lety nejrozšířenější, než ho vytlačil během průmyslové revoluce klasický český ležák.

Letošní vítěz se pravidelně objevuje na stupních vítězů nejen u nás, ale i na prestižních mezinárodních soutěžích. Jedná se o Primátor pšeničný (bavorského stylu) z pivovaru Primátor.

 

 1. Primátor Weizen / Pivovar Primátor
 2. Clock Goldie 11° Weizenbier / Pivovar Clock – řemeslný pivovar z Potštejna
 3. Zvíkovský Rarášek / Pivovarský Dvůr Zvíkov

 

Světlé, svrchně kvašené pivo roku

Jedná se o další velmi rozmanitou kategorii, která zahrnuje všechna světlá piva svrchně kvašená bez rozdílu stupňovitosti, tedy např. od lehkého Summer Ale až po belgický tripel. Kategoriím spodně kvašených piv většinou dominují průmyslové pivovary, kategoriím svrchně kvašených piv minipivovary. Zde však zvítězilo pivo z pivovaru průmyslového, který je ale svou rozmanitou produkcí pověstný a již tradiční. A potvrzuje tak větu, že pivo je buď dobré či špatné, a to bez ohledu na velikost varny.

 Jedná se o výrazný Primátor IPA, ze stejnojmenného pivovaru.

 

 1. Primátor IPA / Pivovar Primátor
 2. 14° Tractor IPA / Pivovar Zlatá kráva Nepomuk
 3. Bernard IPA / Rodinný pivovar Bernard

 

Tmavé (polotmavé), svrchně kvašené pivo roku

Rovněž v této kategorii dochází v posledních letech k obrovskému nárůstu, čemuž vděčíme zejména minipivovarům. Vedle piv typu Ale do této kategorie spadají také piva typu Stout či Porter, případně některá další.

Letošním vítězem je absolutní nováček – minipivovar, který vaří svá piva teprve necelý rok a ve svém středu má paní sládkovou z úspěšné pivní rodiny. Vítězným pivem se stal čokoládový stout ChocoCow 14° z  pivovaru Zlatá kráva v Nepomuku.

 

 1. ChocoCow 14° / Pivovar Zlatá kráva Nepomuk
 2. Baby Revolution / Rodinný pivovar Zichovec
 3. Twist 14° American Red IPA / Pivovar Clock – řemeslný pivovar z Potštejna

 

Kyselé pivo roku

Jde o zcela novou pivní kategorii, která reaguje na neustále vzrůstající zájem právě o tato piva a předcházela jí debata mezi členy SPP, jak tuto kategorii nazvat. Argument proti vybranému názvu byl, že může ve spotřebitelích evokovat negativní vnímání. Nutno ale podotknout, že kyselé pivo rozhodně neznamená zkyslé pivo. U kyselého piva je kyselost žádoucí a sládek dělá vše pro to, aby výsledný produkt byl skutečně kyselý. Patří sem styly jako lambic, Berliner Weisse (berlínské bílé), Gose či American Wild Ale (americké divoké Ale). Často se k výrobě používá ovoce, nejčastěji višně.

Vítězem této nové kategorie je domácí pivo Sour Passion Fruit z Rodinného pivovaru Zichovec.

 

 1. Zichovec Sour Passion Fruit / Rodinný pivovar Zichovec
 2. Cobolis Berliner Weisse Aronie / Cobolis pivovar Ládví
 3. Cobolis Berliner Weisse Original / Cobolis pivovar Ládví

 

 

Minipivovar roku

Sdružení přátel piva může jako jediné vyhlašovat kategorii Minipivovar roku, protože na toto označení má registraci na Úřadě průmyslového vlastnictví. Jde o pivovary s roční produkcí do 10 tisíc hektolitrů piva ročně.

Umístit se v této kategorii je pro minipivovary neskutečně obtížné a vyhlídky pro minipivovary se rok od roku zhoršují, pro spotřebitele naopak zlepšují. Zatímco komunistickou éru přežil jediný minipivovar, dnes je jejich počet okolo 450. Letošním vítězem je veleúspěšný minipivovar založený v roce 2014, který se může pyšnit vítězstvím již z let 2015 a 2018. Pivovar vaří stabilně 18 piv a dalších 44 sezónních. Vítězem je pivovar Clock – řemeslný pivovar z Potštejna

 

 1. Pivovar Clock – řemeslný pivovar z Potštejna
 2. Rodinný pivovar Zichovec / Zichovec
 3. Pivovar Herold / Březnice

 

Pivovar roku

I na titul v kategorii Pivovar roku má SPP již od roku 2004 ochrannou známku. Na rozdíl od kategorie předchozí, počet průmyslových pivovarů poslední roky stále klesal. V současné době však došlo ke zlomu, neboť některé minipivovary se stávají natolik úspěšnými, že z hlediska ročního výstavu již překračují magickou hranici roční produkce ve výši 10 000 hl a spadají tak do kategorie určené průmyslovým pivovarům.

V této kategorii zvítězil již mnohokrát oceněný pivovar, naposledy např. v loňském roce. Letošním oceněným pivovarem roku je Rodinný pivovar Bernard, který vaří pivo s láskou a dlouhou tradicí a stále rozšiřuje portfolium svojí produkce.

 

 1. Rodinný pivovar Bernard
 2. Pivovar Primátor
 3. Pivovar Únětice

 

Sládek roku

Letošní laureát měl od sudiček, či spíše od příbuzných předurčeno, jakým směrem se bude ubírat jeho profesní kariéra. Vždyť v pivovarech pracovali jeho otec, strýc, teta i otcův bratranec. Od malička náš laureát bydlel v rakovnickém pivovaru, kde od roku 1980 jeho táta dělal hlavního sládka, tedy tamní pivovar od malička znal jako svoje boty. Po základní škole šel studovat do Prahy na potravinářskou průmyslovku pivovarství, kde roku 1990 maturoval. Poté nastoupil na rok do nedalekého krušovického pivovaru, než po něm sáhla armáda a on musel narukovat na vojnu. Po vojně nastoupil ke svému tátovi do rakovnického pivovaru, kde prošel celým provozem, což pro něj byla ohromná škola života. Bohužel v roce 1995 byl pivovar pronajmut, výroba klesala, až byla ukončena. Pak přišla nabídka z pivovaru Krušovice a náš letošní oceněný sládek byl u rozjezdu nové filtrace, nových cylindrokonických tanků a nové stáčírny v Krušovickém pivovaru. V roce 2004 byla sice výroba v Rakovníku obnovena, ale pivovaru se stále příliš nedařilo až do doby, kdy ho v roce 2010 koupil nový majitel a kdy se vrátil do pivovaru náš letošní oceněný, zpočátku velice krátce jako podsládek, poté jako sládek. Pod jeho vedením pivovar jenom kvetl a produkce úspěšně narůstala. V roce 2010 byl výstav cca 10 000 hl, loni už přes 150 tisíc hektolitrů, z čehož přes 50 % produkce se vyvezlo.

Náš letošní oceněný má rád cyklistiku, motosport a zahradničení na své zahradě. Je jím mistr sládek Radek Holopírek, který v pivovarech v Rakovníku a v Krušovicích pracovně strávil již bezmála třicet let.

 

 

Pivní počin roku

Pivní počin je kategorie občasná a je vyhlašována pouze v případech, pro pivovarnictví v ČR zásadních. Letos tato cena vyhlášena bude:

Na minipivovary se u nás v 90. letech a na začátku nového tisíciletí největší pivovary u nás dívaly, jako na něco hodně exotického, či to bylo pod jejich rozlišovací schopnost. Dnes oceněný pivovar je výjimkou z tohoto pravidla. Když v roce 2009 dorazila finanční krize a velkým pivovarům začal padat výstav a souběžně s tím došlo k „boomu“ minipivovarů, které vrhly na trh nové pivní a leckdy netradiční styly, donutily velké pivovary k inovacím, změnám receptur a produkcí jiných pivních stylů než je český ležák.

Některé průmyslové pivovary chtěly svou konkurenci zničit, později však zjistily, že cesta vede spíše přes spolupráci s nimi. Náš letos oceněný pivovar Budějovický Budvar šel vždy cestou vzájemného respektu, ochotně dodával minipivovarům kvasnice i další suroviny. A byl v loňském roce také zcela první, kdo do sítě svých hospod pustil na svoje pípy řadu minipivovarů a dokonce jim umožnil se prezentovat na akcích pořádaných pivovarem, letos přímo na domovském Budvarfestu. Tímto nevšedním krokem zvyšuje a podporuje pivní kulturu a také dostupnost piv z minipivovarů pro spotřebitele a nabízí návštěvníkům možnost, ochutnat na jednom místě i jiná piva, která přímo pivovar nevyrábí.

Pivní počin roku si tak převezme pivovar Budějovický Budvar za netradiční podporu a spolupráci s minipivovary a podporu pivní rozmanitosti v ČR.