Pilsner Urquell oslaví 180. výročí uvaření první várky na tradičním Pilsner Festu

Od okamžiku, kdy byla založena první várka ležáku Pilsner Urquell, uplynulo letos 180 let. Plzeňské pivo následně dobylo celý svět a stalo se symbolem a zakladatelem nejrozšířenější pivní kategorie, do které spadá zhruba 70 % světové produkce. Oslavy narozenin legendárního ležáku začnou 7. a 8. října Pilsner Festem v srdci pivovaru v Plzni. Po celý říjen si pak mohou na výročí připít hosté v tisícovce hospod a restaurací čepovaným nefiltrovaným ležákem Pilsner Urquell. Součástí oslav bude také dražba 180 kusů limitované edice tradičních českých hodinek PRIM, jejíž výtěžek podpoří činnost Centra Paraple.

První várku ležáku založil sládek Josef Groll 5. října 1842 v Plzni. Když poté pivo na svátek svatého Martina plzeňští poprvé ochutnali, byli nadšeni: „Jaký obdiv nastal, když zaskvěla se zlatavá barva a sněhobílá pěna se nad ní vznášela, jak zajásali pijáci, když seznali, jakou říznou, znamenitou chutí, při pivě dosud nepoznanou, honosí se tento domácí výrobek,“ zapsal soudobý kronikář. Pivo se od té chvíle šířilo, nejdříve po Čechách, později do celé Evropy i zámoří. Dnes je k dostání ve více než 50 zemích světa a stalo se jedním z nejčastěji zmiňovaných symbolů České republiky. Každoročně také putuje do Vatikánu jako velikonoční dar na stůl papeže.

„Za 180 let se změnila spousta věcí, které nás obklopují a ovlivňují naše životy. Jednou z mála hodnot, která přetrvává ve své původní podobě, je náš Pilsner Urquell. Připíjíme proto na další úspěšné roky plzeňského ležáku, na to, aby nadále přinášel milionům lidí po celém světě radost a dobrou náladu,“ říká Kristýna Tereková, Senior Brand manažerka značky Pilsner Urquell.

Kulaté výročí oslaví Pilsner Urquell také speciální aukcí pro Centrum Paraple. „Letos slavíme speciální, kulaté narozeniny, proto jsme po deseti letech nahradili tradiční aukci pivních lahví českými tradičními hodinkami PRIM z Nového Města nad Metují. Symbolizují čas, který uběhl od založení pivovaru do dnešní doby. Věříme, že díky hodinkám, které mohou být krásným vánočním dárkem, se nám povede vybrat ve prospěch Centra Paraple rekordní sumu,“ dodává Kristýna Tereková.

V posledních 10 letech přispěl Pilsner Urquell na konto Centra Paraple, které pomáhá hendikepovaným lidem s návratem do života, celkovou částkou 15 miliónů korun. „Moc si této podpory vážíme. Díky Pilsner Urquell máme možnost ulehčit těžkou životní situaci většímu počtu lidí na vozíku po poškození míchy a jejich rodinám,“ vysvětluje ředitel Centra Paraple David Lukeš.

Aukce bude probíhat od 20. listopadu do 7. prosince. Dražit se bude limitovaná série nejpopulárnějšího modelu hodinek PRIM od tradičního výrobce ELTON hodinářská z Nového Města nad Metují.  

„Každé ze 180 hodinek v univerzální velikosti pro muže i pro ženy mají na číselníku symbol Jubilejní brány plzeňského pivovaru a nápis Pilsner Urquell 1842-2022, na korunce pak gravír P.U. 1842. Na zadním víku nesou vedle loga Pilsner Urquell také číslo limitované edice a jeden letopočet z historie nejslavnějšího ležáku. Dražitelé si mohou vybrat hodinky podle oblíbené historické události nebo třeba podle svého data narození či někoho z blízkých. Ke všem hodinkám patří speciální certifikát a jedná se o sběratelský model, který nebude nikde jinde k dostání,“ popisuje Aleš Vernar, obchodní ředitel značky PRIM. Sté osmdesáté první hodinky s rokem 2022 budou uloženy na památku letošního jubilea v Pivovarském muzeu.

Hodinky si mohou zájemci prohlédnout už o tomto víkendu na tradičním Pilsner Festu v plzeňském pivovaru, kde si také vychutnají skvěle načepované pivo od předních českých Masterů Bartenderů nebo se budou moci vydat na speciální prohlídky pivovaru. Připraven je bohatý hudební i gastronomický program. Více informací lze nalézt na www.pilsnerfest.cz.

Ti, kteří nemají možnost festival navštívit, si mohou připít nefiltrovaným ležákem Pilsner Urquell, který je po celý říjen na čepu v tisícovce hospod a restaurací v Česku.