Legendární restaurace Vikárka na Pražském hradě po letech znovu otevírá

Legendární restaurace Vikárka na Pražském hradě byla od roku 2014 uzavřena. Až do konce roku 2022 zde probíhala rozsáhlá rekonstrukce. V lednu 2023 proběhlo slavnostní otevření výčepu, kterého se zúčastnil prezident Miloš Zeman a restauraci požehnal pražský arcibiskup Jan Graubner.

Proslulý podnik Vikárka byl založen v roce 1845 a pojmenována je podle původních obyvatel domu, Vikářská ulice byla dříve domovem vikářů – příslušníků svatovítské kapituly.

Za téměř 180 let přerušovaného provozu hostil tisíce návštěvníků, mezi nimi však vyniká jeden literární – pražský měšťan Matěj Brouček, hrdina románů Svatopluka Čecha (1846–1908), který zde se posilněn pivem propadl do středověku mezi husity. Před smrtí upálením ho zachránil pan Würfl, hostinský z Vikárky, který ho našel v sudu na dvoře a probudil ho do současnosti.

Chodívali sem také Mikoláš Aleš, Jaroslav Vrchlický, Ignát Herrmann a Luděk Marold, dále herci František Ferdinand Šamberk, Jindřich Mošna nebo Eduard Vojan, z dam například Růžena Jesenská. Za starých časů republiky ve Vikárce vznikla stolní společnost Pivní klub za starou Prahu, zkráceně Pikl; založili ji hudební skladatelé Vítězslav Novák, Jindřich Máslo a klavírista Karel Hoffmeister.

V roce 1951 přešla budova pod správu Pražského hradu, od té doby byla hospoda zavřená a chátrala. Teprve v roce 1965 ji po rekonstrukci znovu otevřeli. Přestože byla obnovená Vikárka zařazena mezi luxusní provozovny, chodila sem pestrá směsice hostů: od samotného prezidenta republiky Antonína Novotného přes hordy devizových turistů, až po urostlé vojáky z hradní stráže. .Plzeňský Prazdroj začal dovážet historicky první tankové pivo v Československu, čepované z padesátihektolitrových nerezových válců. které tenkrát po vyložení z trambusu stávaly svisle, a ne vodorovně dnes.

Vikárka sehrála důležitou roli i v moderních českých dějinách. Právě tady se setkávali politici po pádu železné opony a jednali  o přípravě nových ústav. Prezident Václav Havel z tohoto místa učinil jednu ze svých kanceláří. Odehrálo se zde  například setkání s jeho Svatostí, dalajlámou Tibetu se zástupci československých církví.

Vikárka prošla za svou historii již třetí rekonstrukcí, která trvala osm let. Byla sice nejnákladnější, ale vrátila jí podobu tak, jak ji znali hosté v 19. století. Restaurace se dle vyjadření na stránkach bude orientovat na tuzemské zákazníky.  Ceny zde jsou zde zatím přívětivé. Půllitr Plzně vyjde na 57 korun (cena v únoru 2023).