magazín pro náruživé příznivce pivního moku a pivní kultury

Český pivní festival je zrušen. Přinášíme vyjádření ředitelky festivalu a reakci Úřadu MČ Praha 7

Český pivní festival, který se v minulosti konal na Letné v Praze byl zrušen organizátorkou. Důvodem je podle ředitelky festivalu absence podpory ze strany města a městské části Praha 7.

Ve svém prohlášení ředitelka festivalu Šárka Vávrová uvedla:
"Mrzí mě, že to musím napsat, ale rozhodla jsem se po zralé úvaze Český pivní festival 2019 zrušit.
Městská část Praha 7 s konáním festivalu na Letenské pláni dlouhodobě nesouhlasí a minulý týden byla festivalu odmítnuta i záštita ze strany nového vedení Magistrátu hlavního města Prahy. Už nemohu respektive nechci festival pořádat bez podpory těchto dvou institucí.
Když jsem s festivalem začínala, měla jsem jasnou představu, kam má směřovat a čím má být. Mým cílem bylo vybudovat jedinečnou akci, která bude každoročním svátkem českého piva. Protože, jak mi jednou řekl jeden z návštěvníků festivalu:
„There is only one word you need to know in czech…PIVO!“
Pivo není bohapustý alkohol, který produkuje opilce a vychovává alkoholiky. Je to naše tradice (jakkoliv je to slovo poslední roky zneužívané a překrucované), naše dědictví. Je to kulturní nápoj tolik určující naší zemi. Jeho vaření se věnují tisíce Čechů a péči o něj desetiticíce, možná více. A ti všichni to dělají s láskou a s přesvědčením, že pivo je mnohem víc.
To proto jsme čepovali pivo do sklenic (včetně těch degustačních), proto na festivalu nikdy nebyl jediný plastový kelímek, proto jsme sudové pivo skladovali v chladících kontejnerech, proto jsme spolupracovali se skvělými českými pivovary všech velikostí, s létajícími pivovary a dokonce i s domovařiči, proto festival navštívily stovky tisíc návštěvníků ze všech koutů České republiky a celého světa. To proto je návštěva Českého pivního festivalu doporučována proslulým cestovním průvodcem Lonely Planet. Protože tenhle festival je (byl) něco víc.
Děkuji všem návštěvníkům, fanouškům a podporovatelům festivalu, všem pivovarům a dalším partnerům za ty krásné roky, za ty všechny maličkosti a milé vzpomínky!
Těším se na ty, co mě čekají!
Dej Bůh štěstí!…českému pivu."

Reakce oddělení komunikace Úřadu Městské části Praha 7 na Facebooku:
"Dobrý den, postoj Prahy 7 ke konání nejen Českého pivního festivalu, ale všech velkých komerčních akcí na Letenské pláni je dlouhodobě stejný. V roce 2016 jsme přijali usnesení, kde jsme deklarovali své stanovisko, že akce s rozsahem záboru nad 2000 m2 by se měly přednostně umísťovat do areálu Výstaviště Praha. Parkové plochy Stromovka a Letenské sady, včetně Letenské pláně, jsou především v letních měsících hojně využívány širokou veřejností pro sportovní a rekreační využití a jakékoliv dlouhodobější komerční zábory v těchto lokalitách proto nepovažujeme za vhodné. Především pak akce, které jsou oplocené a s placeným vstupem, tedy prostor pro běžné uživatele zneprůchodňují. V tomto duchu jsme se vždy vyjadřovali také k záměrům pořádat na Letné pivní festival. Stejné stanovisko jsme na podzim 2018 vydali také k Českému pivnímu festivalu, který pořadatelé plánovali na letošní rok, včetně toho, že jsme opět doporučili pořádat festival na Výstavišti. Pořadatelé se nakonec rozhodli pivní festival letos nerealizovat vůbec. Hezký den."